Výhody riešenia hypotéky s hypotekárnym špecialistom

Dušan Baňacký pomáha klientom s hypotékami už 8 rokov. S interným hypotekárnym špecialistom Millhausu sme sa porozprávali o tom, čo vlastne hypošpecialista robí aj prečo sa oplatí takéto služby využiť.

Čo zahŕňa práca hypotekárneho špecialistu?

Mojou úlohou je pomôcť získať klientom prostriedky na financovanie kúpy bytu.  Sprevádzam ich celým procesom. Zhodnotíme, akú výšku úveru je možné získať, porovnáme ponuky jednotlivých bánk a spolu vyberieme tú najlepšiu. 

Pre klientov tiež zabezpečujem kompletnú administratívu, čo v praxi znamená, že do banky idete len raz – pri podpise zmluvy a druhýkrát pri čerpaní hypotéky. K dispozícii som aj počas splácania úveru, či už riešite mimoriadnu splátku, alebo napríklad možnosť úpravy úrokovej sadzby počas fixácie či po jej skončení. 

Čo vás na vašej práci baví najviac?

Hoci sa to nezdá, je to dosť kreatívna činnosť. Baví ma, že každý klient je iný a potrebuje riešenie na mieru. Ja mám rád výzvy, preto ma veľmi bavia na prvý pohľad komplikované prípady – rôzne kombinácie príjmov živnostníkov či cudzincov, ktoré mnohí hypotekárni špecialisti odmietnu. Býva to síce niekedy beh na dlhú trať, ale pokiaľ máte pri sebe správneho človeka, k novému bývaniu sa dostanete. A to ma vždy poteší.

Kedy je správny čas začať riešiť hypotéku? 

Ideálne hneď, ako sa rozhodnete riešiť kúpu bytu. Veľa kupujúcich si totiž najprv nájde nehnuteľnosť a až následne preverujú, či si ju vôbec môžu dovoliť. Ak navyše hľadáte bývanie v developerskom projekte, veľkou výhodou je, že si viete nechať úver schváliť ešte pred podpisom rezervačnej zmluvy. Hoci aj 2 či 3 roky dopredu.

Aké výhody má pre mňa ako kupujúceho začať riešiť hypotéku s takým predstihom? Čo ak medzičasom napríklad klesnú úrokové sadzby?

Ak ste napríklad podnikateľ, vieme sa takto vyhnúť situácii, kedy vám požadovanú sumu banka neschváli a povedať si ako banka príjem u podnikateľov posudzuje, aby vám s ďalším daňovým priznaním hypotéku banka odklepla. 

Pri mladých pároch, ktoré žiadajú o hypotéku spolu sa zase často stáva, že ich situácia sa v priebehu dvoch-troch rokov radikálne zmení, keď  jeden zo žiadateľov začne čerpať rodičovskú dovolenku a získať potrebnú sumu je potom už zložitejšie.

Čo sa týka zmeny úrokových sadzieb, vybaviť si hypotéku skôr má pre vás len výhody. V prípade ich zvyšovania máte už dohodnuté podmienky a sadzba sa vám nemení. Ak úrokové sadzby klesajú, vieme banku požiadať o ich zníženie alebo zmluvu v danej banke vypovedať a vytvoriť novú u iného poskytovateľa.

Do akej výšky je možné čerpať týmto spôsobom hypotéku? 

Hypotéky sú na Slovensku poskytované do 90 % z hodnoty zabezpečenia a práve pri novostavbách v krajských mestách je najväčšia šanca takéto vysoké financovanie získať. Samozrejme, vieme vám pomôcť získať aj zdroje na zvyšnú časť kúpnej ceny – či už ide o 10, alebo viac percent. 

Aký je rozdiel medzi interným a externým hypotekárnym špecialistom?

Technicky žiadny,  no interný hypotekárny špecialista má oproti externému výhodu vo viacerých smeroch. Je vlastne niečo ako prostredník medzi bankou, developerom a klientom. 

Tým, že som s developerom projektu takmer v každodennom kontakte, mám vždy aktuálne informácie o tom, v akej fáze sa výstavba nachádza. To je pre vás výhodné pri komunikácii s bankou, keď jej vieme dodať všetky potrebné dokumenty od developera priamo my. 

Okrem toho vás pred plánovanou kolaudáciou projektu a čerpaním úveru vopred upozorníme. Výsledkom je, že žiadna zo strán nie je v strese, že sa niečo nestíha.

Dobre, buďme teraz praktickí: Ako to celé prebieha a koľko ako klient za tieto služby zaplatím?

Za tieto služby neplatíte nič. Hypotekárny špecialista je podľa zákona za sprostredkovaný produkt vyplácaný finančnou inštitúciou, teda bankou. 

Na prvom stretnutí vyhodnotíme vašu bonitu a výšku hypotéky, ktorú viete získať. Porovnáme spolu ponuky bánk, čím si ušetríte hodiny „bankovej turistiky“ a ak sa rozhodnete, rovno podáme aj žiadosť (v niektorých prípadoch to ide online). Prvýkrát teda idete do banky až pri podpise zmluvy. 

K dispozícii sme vám aj pri čerpaní úveru, keď pripravíme všetky potrebné dokumenty, a obrátiť sa na nás môžete aj po jeho načerpaní.

Ste interným hypotekárnym špecialistom pre projekt Millhaus. Čím je podľa vás výnimočný?

V prvom rade určite lokalitou, ktorú čaká v najbližších rokoch výrazná transformácia z čisto administratívnej štvrte na moderné 15-minútové mesto s kompletnou ponukou služieb v pešej dostupnosti. 

Okrem toho má Millhaus zaujímavú architektúru a tiež sa mi páči, že developer má v záujme stavať nízkoenergetické a ekologické nehnuteľnosti.