Spoznajte nízkouhlíkový betón, z ktorého je postavený Millhaus

S Fedjom Rojnikom, riaditeľom segmentu betónov a prefabrikátov spoločnosti Danucem, sme sa rozprávali o tom, ako na Slovensku vyrábame jedny
z najudržateľnejších stavebných materiálov
v Európe, z ktorých vznikla aj stavba Millhaus.

Čo je nízkouhlíkový betón?

To je veľmi dobrá, no zatiaľ aj zložitá otázka. Ak sa pozeráme na celý trh, jeho definícia ešte nie je rovnako stanovená pre všetkých výrobcov. V spoločnosti Danucem však máme jasno v jednom: zníženie uhlíkovej stopy tohto materiálu musí byť značné a jasne podložené dátami.

Aký efekt má použitie takéhoto betónu na stavbu Millhaus?

Celková úspora CO2, ktorú dosiahneme na tejto stavbe vďaka použitiu nízkouhlíkového betónu, predstavuje
až 433 ton. Inak povedané, uhlíkovú stopu sa nám podarilo zredukovať o 27 %, čo je skvelý úspech pre nás
aj prírodu.

Čo si pod takouto úsporou môžeme predstaviť?

Ekvivalent spomínaných 433 ton CO2 by ste spotrebovali napríklad na nabitie 35 miliónov smartfónov, prípadne si môžete predstaviť auto, ktoré najazdí takmer 1,8 milióna kilometrov, čo určite nie je zanedbateľná úspora. Preto sme radi, že o takéto stavby je záujem, a dúfame, že ich bude čoraz viac.

Prečo sa venujete práve tejto téme?

Danucem je lídrom v oblasti stavebných materiálov a vníma svoju zodpovednosť prinášať na trh inovatívne a udržateľné riešenia. Rozumieme, že zníženie uhlíkovej stopy v sektore stavebníctva je dôležitou témou, a preto sa ňou uplynulé roky intenzívne zaoberáme. Chceme venovať patričný priestor edukácii o nesporných výhodách nízkouhlíkového betónu, pretože sme presvedčení, že prispieva ku kultúre nášho bytia.

Akú časť vašej ponuky budú tvoriť nízkouhlíkové betóny?

Do budúcna chceme, aby nízkouhlíková alternatíva tvorila až dve tretiny nášho produktového portfólia.

Vnímate na Slovensku záujem o udržateľné stavebné materiály?

Samozrejme, rozbieha sa to. Dopyty dostávame napríklad od rôznych medzinárodných spoločností, ktoré
sa inšpirujú globálnymi trendmi a uchádzajú sa o udržateľnú certifikáciu pre nové budovy. Teší nás, že sa postupne zvyšuje povedomie o udržateľnosti v našom sektore. Naše ambície sú veľké, v najbližšom období chceme ešte viac podnietiť záujem o udržateľné stavebné materiály.

Je náročné presvedčiť zákazníkov, aby prešli na nízkouhlíkový betón?

Prechod na udržateľnejšie alternatívy je určite dlhodobou výzvou a nepôjde to úplne zo dňa na deň.
V súvislosti s klimatickou zmenou však dospievame k čoraz silnejšiemu celospoločenskému konsenzu, že aj stavebníctvo sa musí stať udržateľnejším. V niektorých krajinách už zavádzajú legislatívne normy a daňové stimuly na podporu udržateľného stavebníctva a ja predpokladám, že k tomuto trendu sa rýchlo dostaneme aj v tomto regióne.

Ako ste nachystaní z hľadiska dopytu zákazníkov?

Sme hrdí na fakt, že naša cementáreň v Turni nad Bodvou na východe krajiny má najnižšiu uhlíkovú stopu
v Európe. Naša ďalšia cementáreň v Rohožníku na Záhorí je dvojkou naprieč celou globálnou skupinou CRH (Danucem je členom skupiny, pozn. red.), čo sa týka emisií. Takže výrobu nízkouhlíkového betónu z nášho nízkouhlíkového cementu zaručiť vieme, čo nás stavia do výbornej konkurenčnej výhody.